Strona Główna | Kontakt | English | Polski

11.07.1890 roku odbyło się posiedzenie Rady Miejskiej Bielska, podczas którego zatwierdzony został projekt szpitala , a już 1.08.1893r. nastąpiło uroczyste otwarcie szpitala im. Cesarza Franciszka Józefa. Cały kompleks szpitalny wzniesiony został w systemie pawilonowym.

Były i są to nie otynkowane budynki z cegły. Było ich dziewięć. Stały na około 5 morgach parku. Z tego okresu zachowały się pawilony I i II . W 1901 roku zbudowano pawilon IV. W latach 1910-1912 zbudowano pawilon III. Po odzyskaniu - w 1918 roku -niepodległości szpital bielski kontynuował rolę szpitala miejskiego zmieniając jedynie nazwę na Powszechny Szpital Miejski. W 1926 roku oddano do użytku zakład rentgenowski w całości wzniesiony z dochodów budżetowych miasta Bielska.

Po II wojnie światowej tutejszy kompleks nosił nazwę Szpitala Miejskiego Nr 1 im. Napoleona Cybulskiego. Od 1975 do 1998 roku Szpital Nr 1 wchodził w skład Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego . W latach 90-tych prowadzone były częściowe modernizacje pawilonu II i III. 1.10.1998 roku W.S.Z. podzielony został na trzy samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej. W efekcie powstał Szpital Ogólny, w skład którego weszły obiekty przy ul.Wyspiańskiego 21 i E. Plater 17.

W 2002 roku szpital otrzymał imię dr Edmunda Wojtyły. W styczniu 2004 roku do zmodernizowanego całkowicie pawilonu III przeniesiony został ze Specjalistycznego Zespołu Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej Oddział Chirurgii Ogólnej. Nasz szpital od samego początku był szpitalem miejskim i obecnie nadal pełni taką funkcję.

Przez cały czas szpital wspomagany był i jest finansowo przez gospodarzy i społeczeństwo Bielska, a potem Bielska-Białej. Obecna rozbudowa i modernizacja jest największą inwestycją od prawie 100 lat.

RYS HISTORYCZNY ODZIAŁU ANESTEZJOLOGII I INTENSYWNEJ TERAPII

• 1972 r.- po pożarze Rafinerii w Czechowicach Dziedzicach, uruchomiono dwa stanowiska intensywnej terapii zlokalizowane w bloku operacyjnym.
  • 1973 r.– kolejne dwa stanowiska zlokalizowano w pomieszczeniach pracowni Rtg, która mieściła się piętro niżej.

1979 r.– po redukcji ilości łóżek w oddziałach chirurgii, powstaje ośmiostanowiskowy oddział A i I T. Kieruje nim do 1991 roku dr n. med. Zdzisław Smolarek. Od 1992 roku do 2000 roku oddziałem kieruje dr n. med. Dariusz Maciejewski.

Od 1992 roku do 2000 roku oddziałem kieruje dr n. med. Dariusz Maciejewski. W 2001 r.- do nowo powstałego OAiIT w Szpitalu Wojewódzkim przechodzi zespół lekarzy i pielęgniarek dotychczas zatrudniony w Szpitalu Ogólnym.

• 2001 r.- w OAiIT Szpitala Ogólnego zostaje 6 stanowisk intensywnej terapii, 3 stanowiska znieczulania i 1 oddział zabiegowy.
  • 2004 r– nowa lokalizacja OAiIT. Efekt-6 stanowisk intensywnej terapii,3 stanowiska w salach wybudzeń, 6 stanowisk znieczulenia i 2 oddziały zabiegowe.
Całością kieruje ...tak jest. dr n. med. Ryszard Woźnica
Wszelkie Prawa Zastrzeżone (c) 2007 - Strona Główna | Historia | Dorobek | Personel | Galeria | Wyposażenie | Cele i zadania | Kontakt